2016 Tournament Results

Men's Club Championship Results

Men's Senior Club Championship Results

____________________

Black Friday Turkey Two-Man

Friday, November 25, 2016

1st Place – Score 63
Mark Zimmerer
Mike Dixon

T-2nd Place – Score 64
Tim Sokol
Ken Holland

T-2nd Place – Score 64
Dave Silvia
Mike Zabonik

____________________


Women's Club Championship

Saturday, October 29, 2016

Women's Club Champion
Marsha Abbott

Women's Net Champion
Barb Schaffner

____________________

Chili Scramble

**Kyle’s Revenge**

Saturday, October 15, 2016

Net Results

 

1st Place – Score 54
Chuck Bellofatto
Kurt Schuler
Matt Cooperrider
Chris Young

2nd Place – Score 55
Steve Leonhardt
Julie Leonhardt
Scott Alexander
Heather Alexander

3rd Place – Score 56
Debbie Connell
John Connell
Bryan Connell
Zach Siebert

4th Place – Score 57
Pat Donahue
Jerid Linkhart
Chris Brooks
Gary Schreiber

Gross Results

 

1st Place – Score 56
Scott Cashell
Ken Holland
James Kondratick
Jon Furrow



Chili Cook-Off Champion
Joe Mickunas - Chili #3

Chili Cook-Off Runner-Up
Chuck Bellofatto - Chili #1



____________________


Rattlesnake Cup
Friday, September 23, 2016 -
Sunday, September 25, 2016

 

 

Scramble
Rattlers 37.5
Diamondbacks 43.5

Best Ball
Rattlers 34.5
Diamondbacks 46.5

Alternate Shot
Rattlers 39
Diamondbacks 42

Single Matches
Rattlers 173.5
Diamondbacks 150.5

Final
Rattlers 284.5
Diamondbacks 282.5

 

2016 Team MVP’S


Rattlers
Shawn Beachy
Earned 25.5 Points

Diamondbacks
Rob Foote
Earned 28.5 Points

 

 

The Rattlers


Captain- Mike Stills

Byron Snoddy, Mike Zabonik, Jim Kurek, Randy Blaha,
Chuck Bellofatto, Chris Young, Shawn Beachy, Pat Donahue,
Dan Thompson, Lee Lemke, Dave Donohue, Joe Delahunty,
Bill Anderson, Alan Berzow, Vijay Gopal,
Nick Valentine, Rob Alexander

____________________


Labor Day Event

Monday, September 5, 2016

 

Two-Man Net Best Ball


1st Place – Score 62
Tim Sokol & Ken Holland

2nd Place – Score 63
Tim Sokol & Trevor Gummere 

3rd Place – Score 64
Frank Yankovich & Dave Silvia

T-4th Place – Score 65
Scott Hoover & Mike Zabonik

T-4th Place – Score 65
Troy Lemke & Tyler Burks

6th Place – Score 67
Stacy Kusma & Dan Harms


____________________

Women’s Invitational

Saturday, August 13, 2016


1st Place – Score 60
Rhonda Kohler
Karen Wilson
Kelsey Auditore
Brenda Swisher

2nd Place – Score 63*
Sandra Bash
Cathy Green
Brenda Carsey
Jan Lennox 

3rd Place – Score 63*
Joy Cooper
Pat Barnhill
Pam Sacco
Cheryl Sparks

Other Scores – 63*

Linda Siders
Sandy Gatewood
Lois Kolada
Judy Riley

Melissa Beachy
Susan Siegrist
Tracy Wininger
Loann Johnson

Tami Jones
Jeanne Whiting
Sandy Flack
Patty Auck 


*Scorecard Playoff Broke Ties


____________________

Men’s
Member-Member
Championship

Saturday, August 6, 2016 -
Sunday, August 7, 2016

 

Overall Champions

Arnie Harmon & Greg Ramah 

Runners-Up
Matt Thompson & Marty Zabonik  


Flight 1 Results

1st Place – Score 163
Matt Thompson & Marty Zabonik

2nd Place – Score 167
Scott Cashell & Scott Conway

3rd Place – Score 168
Todd Willis & Kevin Scheiderer 


Flight 2 Results 

1st Place – Score 164
Ken Holland & Tim Sokol

2nd Place – Score 167
Lenny Ball & Drew Arendas

T-3rd Place – Score 168
Mike Dixon & Bob Parsons
Bob Fletcher & Kyle Frederick


Flight 3 Results

1st Place – Score 168
Arnie Harmon & Greg Ramah 

T-2nd Place – Score 169
Dan Thompson & Nick Valentine

T-2nd Place – Score 169
Mike Bradford & Jim Kurek


 Flight 4 Results

1st Place – Score 168
Tom Ranney & Joe Mickunas

2nd Place – Score 170
Vijay Gopal & Pete Pearson

3rd Place – Score 171

Dave Silvia & Tim McGhee


____________________

Women's
Member-Member
Championship
Saturday, August 6, 2016


Overall Champions

Terrie Thompson & Anne McGhee

 

Runners-Up

Sandra Bash & Melissa Beachy


____________________

PGA Championship

Saturday, August 30, 2016

 

1st Place – Score 137
A. Kondratick (70) & Vegas (67)

T-2nd Place – Score 140
Holland (71) & Z. Johnson (69)
Dixon (71) & Scott (69)
Beachy (71) & Reed (69)
Bash (74) & Kaymer (66)

 

T-6th Place – Score 141
Blaha (73) & Rose (68)
Zabonik (73) & Mickelson (68)
Parsons (73) & Speith (68)
Strang (74) & Day (67)


____________________

Open Championship

Saturday, July 16, 2016 -
Sunday, July 17, 2016

 

1st Place – Score 131
Dan Harms 62 & Andy Sullivan 69

T-2nd Place – Score 134
Paul Siders 67 & Rory McIlroy 67
Chris Young 71 & Henrik Stenson 63
Mike Dixon 65 & Steve Stricker 69

5th Place – Score 137
Mark Zimmerer 68 & Matt Southgate 69


6th Place – Score 138
Nick Valentine 73 & Phil Mickelson 65

7th Place – Score 140
Brian Smith 69 & Zach Johnson 71

8th Place – Score 141
Rob Alexander 69 & Haydn Porteous 72


9th Place – Score 142
Pat Donahue 73 & Jason Dufner 69


____________________

Medal Play Championship

Saturday, July 9, 2016 &
Sunday, July 10, 2016

Championship Flight Results
(qualifer for Match Play Championship)

1st Place
Ben Hogenkamp - 73-69=142

2nd Place
Scott Cashell - 77-71=148

3rd Place
Byron Snoddy - 75-75=150

4th Place
Austin Kondratick - 77-74=151


Also Qualified for
Match Play Championship

Paul Siders - 79-77=156
Mike Zabonik - 84-74=158
Stefan Laslo - 82-77=159

Match Play Championship Matches
Jon Furrow (Defending Champion) vs. Stefan Laslo (8)
Byron Snoddy (4) vs. Austin Kondratick (5)
Ben Hogenkamp (2) vs. Mike Zabonik (7)
Scott Cashell (3) vs. Paul Siders (6)

Flight 1 Results

1st Place
Kevin Scheiderer - 73-78=151

T-2nd Place
Jim Kurek - 78-76=154
Dave Koch - 78-76=154

4th Place
Jim Martin - 78-80=158

T-5th Place
Todd Willis - 84-75=159
Drew Arendas - 78-81=159


Flight 2 Results

1st Place
Rob Alexander - 83-83=166

2nd Place
Tom Collins - 85-87=172

3rd Place
Mike Burns - 95-83=178

4th Place
John Logue - 95-88=183

____________________


Independence Day Event

July 4, 2016


1st Place – Score 122
Joe Delahunty
Shawn Beachy
Mike Zabonik
Scott Hoover

T-2nd Place – Score 133
Tim Sokol
David Ferguson
Lee Lemke
Dave Burks

T-2nd Place – Score 133
Arnie Harmon
Trevor Gummere
Doug Johnson 

T-4th Place – Score 134

Bob Grossi
Dave Christensen

Greg Ramah
Frank Rydzewski

T-4th Place – Score 134
Stacy Kusma
Dan Harms
Tom Collins
Robert Thompson


____________________

Men’s Invitational

Friday, June 24, 2016 -
Saturday, June 25, 2016



Overall Champions
Max Brown & Ed Queen

Runners-Up
Chuck Bellofatto & Mark Sbrochi


~~ Flight Winners ~~

Augusta

Champions
Mike Zabonik & Dom Garda

Runners-Up
Bob Fletcher & Mike Cunningham

Pine Valley

Champions
Kevin Scheiderer & James Dekemper

Runners-Up
Greg Strang & Mark Strang

Cypress Point

Champions
Kyle Frederick & Andy Kotterman

Runners-Up
Pat Donahue & George Chaposky

Shinnecock

Champions
Chuck Bellofatto & Mark Sbrochi

Runners-Up
Randy Blaha & Rich Alexander

Merion

Champions
Shawn Beachy & Tyler Henry

Runners-Up
James Kondratick & Chis Mullins

Oakmont

Champions
Mike Dixon & Ralph Dernberger

Runners-Up
Greg Ramah & Tom Coughlin

Pebble Beach

Champions
Bob Grossi & Ken Wright

Runner-Up
Arnie Harmon & Eric Eberhardt

Winged Foot

Champions
Alan Berzow & Steve Siegel

Runners-Up
Terry Miller & Robin Obetz

Fishers Island

Champions
Joe Delahunty & Rob Yanulavich

Runners-Up
Tim McGhee  & Scott McGhee

Sand Hills


Champions
Max Brown & Ed Queen

Runners-Up
Bruce Burbick & Ken Pendley

Joe Mickunas & Mark Denman

____________________


US Open
Saturday, June 18, 2016

1st Place – Score 139
Steve Feuer 67 & Kevin Streelman 72

2nd Place – Score 140
Greg Ramah 69 & Branden Grace 71

3rd Place – Score 141
Dan Thompson 68 & Brendan Steele 73

T-4th Place – Score 142
Todd Willis 68 & Charl Schwartzel 74
Mike Zabonik 69 &Russell Knox 73
Dave Burks 73 & Dustin Johnson 69
Dan Harms 73 & Scott Piercy 69
Kevin Scheiderer 73 & Kevin Na 69

9th Place – Score 143
James Kondratick 73 & Jason Dufner 70

____________________

Men’s
Pre-Senior / Senior / Super-Senior
Medal Play Championships

Saturday, June 4, 2016 -
Sunday, June 5, 2016  

 

Pre-Senior Division

Champion
Mike Zabonik 71-75

Runner-Up
Bob Parsons 74-80

Net Champion
Tim Kurtz 68-71

Net Runner-Up
Drew Arendas 67-75


Senior Division

Champion
Jeff Kramer 78-73

Runner-Up
Paul Siders 73-79

Third Place
Bob Winship 82-73

Net Champion
Don Cooper 69-71

Net Runners-Up
Lenny Ball 68-75
John Connell 67-76 

Super Senior Division


Champion
Don Cooper 79-81

Net Champion
Max Brown 75-76 

 

2016 Senior Club Championship
Match Play Qualifiers – First Round

#1 Lenny Ball vs. #8 Dave Donohue
#4 Bob Winship vs. #5 Bill Worthington
#2 Jeff Kramer vs. #7   Don Cooper

#3 Paul Siders vs. #6 Tony Korbar


____________________

Memorial Day Event

Monday, May 30, 2016

Gross Results

1
st Place - Score 66
Ken Holland & Byron Snoddy

Net Results

1st Place - Score 59

Kevin Scheiderer & Joe Delahunty

2nd Place - Score 61
Dan Thompson & Don Cooper

3rd Place - Score 64

Arnie Harmon & Jim Kurek

T-4th Place - Score 65

Randy Blaha & Todd Housteau
Frank Rydzewski & Greg Ramah
Robert Thompson & Mike Dixon
Mike Bradford & Rob Foote


____________________


Two-Man Match Play
Championship

 

Saturday, May 21, 2016 -
Sunday, May 22, 2016



Overall Champions

Mike Dixon & Bob Parsons



Runners-Up

Max Brown & John Milliken



Flight Results

Hogan Flight

1st Place – 25 points
Chris Young & Matt Cooperrider

2nd Place – 24 points
Lenny Ball & Bill Worthington

Palmer Flight

1st Place – 26.5 points
Jim Martin & Kevin Scheiderer

2nd Place – 26 points
Don Cooper & Paul Siders

 

Snead Flight

1st Place – 26.5 points
Bob Parsons & Mike Dixon

T-2nd Place – 24 points
Shaw Beachy & Richard Bash
Brian Backiewicz & Bill Sayre

Nicklaus Flight

1st Place – 26 points*
Max Brown & John Milliken

2nd Place – 26 points
Joe Delahunty & David Koch

*won playoff to advance to shoot-out

 

Jones Flight

1st Place – 27.5 points
Dan Harms & Robert Thompson

2nd Place – 25 points
Mark Hurt & Steve Prout

____________________


Snake Day
Friday, May 6, 2016

T-1st Place - Score 128

Jimmy Kondratick
Austin Kondratick
Byron Snoddy
Brandon Nixon

T-1st Place - Score 128

Steve Feuer
Mike Platt
Matt Upp
Tim Sokol

____________________

Spring Shamble
Saturday, April 30, 2016

1st Place - Score 124 (-28)
Bob Parsons, Mike Dixon,
Todd Sutton & Matt Thompson

2nd Place - Score 128 (-24)
Ken Holland, Graig Carlson
Jon Furrow & James Kondratick

3rd Place - Score 129 (-23)
Greg Strang, Arnie Harmon
Vijay Gopal & Frank Rydzewski


____________________

Snake Shoot-Out

Saturday, April 16, 2016

1st Place
Ken Holland & James Kondratick

2nd Place
Dan Thompson & Mike Bradford

3rd Place
Todd Sutton & Matt Thompson

4th Place
Randy Blaha & Tom Watson

5th Place
Dave Burks & Lee Lemke

________________________________________


Masters Event

Sunday, April 9, 2016

1st Place – Score 141
Dan Thompson & Soren Kjeldsen

 

2nd Place – Score 145
Mark Zimmerer & Angel Cabrera

T-3rd Place – Score 146
Jim Kurek & Kevin Streelman
Tom Watson & Kiradech Aphibarnrat
Ken Holland & Adam Scott

 

 

To inquire about membership, please contact Derek Denlinger
by phone, 614-410-1313 x 823, or email ddenlinger@rrgolfclub.com.


RATTLESNAKE RIDGE GOLF CLUB  |  1 RATTLESNAKE DRIVE, SUNBURY, OH 43074  |  GOLF SHOP: 614-410-1399  |  CLUBHOUSE: 614-410-1313