Member Login

2024 Tournament Results

 

COMING SOON



2023 Tournament Results

 

2023 Chili Scramble
**Kyle’s Revenge**

Sunday, October 22, 2023

2023 Chili Cook-Off
 
CHAMPION

DAN WHITE
 
RUNNER-UP
JOY COOPER
 
T-1st Place - Score 58
BELLOFATTO
SCHULER
RACHEL
SPRIGGS
 
T-1st Place - Score 58
EVERSOLE
SHULACK
JEROME
SIMCOX
 
T-3RD Place – Score 60
ARNHOLT
ARNHOLT
HOOVER
HOOVER
 
T-3RD Place – Score 60
STUCKEY
GLASS
THRAMS
WISE
 
T-3RD Place – Score 60
OSBORNE
MURPHY
LONG
FRASIER
 
T-6TH Place – Score 62
R.BEACHY
SOLOMON
WHITE
PETERSON
 
T-6RD Place – Score 62
KUREK
TEDROW
HOLLAND
CARLSON
 
T-8TH Place – Score 63
BAUMANN
BAUMANN
MARTIN
VON CLAUSBURG
 
T-8TH Place – Score 63
THOMPSON
BRADFORD
LOHNES
THOMAS
 
T-8TH Place – Score 63
ABBOTT
BENNETT
WELSH
SWINEHART
 
 
RATTLESNAKE TEAM WAGER
TEAM SCORE 61
STILLY
SCHOBELOCK
SADLER
DENLINGER

__________________

Club Champions

Women's Club Champion
Marsha Abbott
 
Women's Net Co-Champions
Terrie Thompson & Anne McGhee
 
Men's Club Champion
Matt Wininger
 
Club Champion Flight Winners
 
1st Flight
Mike Zabonik
 
2nd Flight
David Tedrow
 
3rd Flight
Dan Thompson
 
4th Flight
John Kuhl vs. Matt Cotter
 
5th Flight
Justin Sadler
 
6th Flight
Mike Dixon
 
Men's Senior Champion
Stefan Laslo
 
Men's Senior Champion
2nd Flight
Rob Alexander
 
Men's Super Senior Champion
John Milliken


__________________

Men's Old Pal Championship


Champions
David Tedrow
Lee Lemke

Runners-Up
Marty Zabonik
Mike Zabonik



__________________

 

Solheim Cup

September 7, 2023

Team Europe 27.5 pts
Team USA 26.5 pts

Team Europe

Melissa Beachy
Britney Ambrose
Bridget Pearson
Beth Townley
Anne McGhee
Donna Hanly

Team USA

Louann Johnson
Christy Thorp
Barb Schaffner
Joy Cooper
Terrie Thompson
Annette Jenkins

______________________

Labor Day Event

September 4, 2023
 
1ST Place – Score (-13)
JOE PELLEGRENE
JON PELLEGRENE
TODD BOEHM
CHUCK ROTONDA
 
2ND Place – Score (-10)
TODD SUTTON
MATT THOMPSON
PAT DONAHUE
MATT COTTER
 
3RD Place – Score (-9)
JIM BAUMANN
DAVE BAUMANN
JOHN PAVLIC
WES HARMAN
 
4TH Place – Score (-8)
MATT COOPERRIDER
DEMAREE PARSONS
BOB PARSONS
CHUCK BELLOFATTO


______________________________



Women's Member-Guest

Sunday, August 20, 2023

Champions
Team Score 134
Anne McGhee
Annette Jenkins
Nadine LaRoche
Aileen Burke

2nd Place
Team Score 139
Donna Hanly
Frances Pendley
Christy Thorpe
Kelly Spence

3rd Place
Team Score 139
Marsha Abbott
Lindsay Snyder
Jody Kyre
Lollie Thomas

 

_______________________________

 

Men’s Member-Member Championship

Saturday, August 12, 2023 –
Sunday, August 13, 2023
 
Champions
Wes Harman & John Pavlic
 

Runners-Up
Tim McGhee & John Stenger
 
Flight Results

1st  Flight

1st Place – Score 161
Pavlic-Harman
 
2nd Place – Score 163
Bellofatto-Cooperrider
 
2nd Flight
 
1st Place – Score 168
Alexander-Tecklenburg
 
2nd Place – Score 169
Logue-Scheiderer
 
3rd Flight
 
1st Place – Score 164
Ma. Zabonik-Walton
 
2nd Place – Score 165
Martin-Mroz
                                                                                         
4th Flight
 
1st Place – Score 168
Fletcher-Frederick
 
2nd Place – Score 169
Bradford-Furrow

5th Flight

1st Place – Score 162
Sutton-Thompson

2nd Place – Score 165
Baumann-Baumann

6th Flight

1st Place – Score 168
McGhee-Stenger
 
2nd Place – Score 170
Brightman-Kranchick
 
7th Flight
 
1st Place – Score 167
Brame-Brame
                                   
T-2nd Place – Score 177
Sroufe-Bauder
Delahunty-Silvia
 
8th Flight
 
1st Place – Score 170
Bussard-Duncan
 
2nd Place – Score 173
Wire-Peterson
 
9th Flight
 
1st Place – Score 174
Gouhin-Meek
 
2nd Place – Score 175
Rygiel-Faulkner
 

___________________________

Women’s
Club Championship

 Saturday, July 29, 2023


Champion
Marsha Abbott 

Runner-Up
Melissa Beachy


Net Division

Co-Champions
Anne McGhee
Terrie Thompson

Net Runner-Up
Donna Hanly

_____________________________


The Open Championship

Saturday, July 22, 2023
 

T-1ST Place – Score 141

LOGUE 73 & CANTER 68

KAUFMAN 69 & HUN AN 72

 

T-3RD Place – Score 142

MARTIN 72 & JORDAN 70

KOCH 74 & GRILLO 68

S.BEACHY 73 & DAY 69

 

6TH Place – Score 143

PAVLIC 71 & CINK 72

B.PARSONS 76 & KIM 67

KONDRATICK 74 & HOMA 69

GOPAL 72 & WILSON 71

 

T-10TH Place – Score 144

BERZOW 71 & HOVLAND 73

BELLOFATTO 74 & KIM 67

T.HENZE 70 & HOJGAARD 74

KUREK 74 & SHARMA 70

__________________________________


Women’s Member-Member Championship

Saturday, July 8, 2023

  
Champions 
Marsha Abbott & Jody Kyre
26-22-23 = 71

Runners-Up
Louann Johnson & Melissa Beachy
29-21-22 = 72

3rd Place
Anne McGhee & Annette Jenkins
28-20-25 = 73

Joy Cooper & Bridget Pearson
31-21-22 = 74

Donna Hanly & Barb Schaffner
31-23-21 = 75

_______________________

Independence Day Event

Tuesday, July 4, 2023
 
T-1st  Place – 73 points
HARMON-HOLLAND
J.BAUMANN-MA.ZABONIK
 
T-3RD Place – 71 points
WALTON-BELLOFATTO
WHITE-DELAHUNTY
 
5TH Place – 70 points
FEE-MACDONALD
 
T-6TH – 69 points
PELLEGRENE-PELLEGRENE
S.BEACHY-M.BEACHY
 
T-8TH Place – 68 points
T.HENZE-E.HENZE
P.HENZE-E.HENZE

_______________________

 

Men's Invitational

 
Friday, June 23, 2023 - 
Saturday, June 24, 2023


Invitational Champions
Dan Thompson & Travis Mogilski



Invitational Runners-Up
Dale & Todd Laderach


Complete Flight Results

_____________________________

US Open

Saturday, June 17, 2023

1ST Place – Score 132
MA.ZABONIK 63 & KIM 69
 
2ND Place – Score 137
MYERS 70 & HARDY 67
 
3RD Place – Score 139
K.WININGER 73 & J.SMITH 66
KRAMER 68 & BENNETT 71
DONOHUE 76 & FLEETWOOD 63
 
6TH Place – Score 140
HOOVER 70 & MCILROY 70
 
7TH Place – Score 141
DELAHUNTY 76 & ECKROAT 65
KONDRATICK 68 & HOFFMAN 73
SNODDY 71 & McCARTHY 70
 
10TH Place – Score 142
D.BAUMANN 73 & KOEPKA 69
COTTER 70 & ENGLISH 72
MARTIN 72 & CLARK 70
BURGESS 67 & HARMAN 75
BIONDI 77 & RAHM 65
 
_____________________________

Memorial Day Event

Monday, May 29, 2023 
  
1st Place – Score 59
J. Baumann & Peterson 
 
2nd Place – Score 60
R. Henze & Justin Sadler 
 
T-3rd – Score 61
D. Thompson & T. Thompson
 Koch & Daly
 
5th Place – Score 62
Kondratick & Valentine
 
T-6th – Score 63
Bankes & B. Parsons
Kuhl & Myers
 D. Parsons & Senn
 S. Beachy & R. Beachy
 

_____________________________

Two-Man Match Play Championship

Saturday, May 20, 2023 -
Sunday, May 21, 2023
 

Overall Champions
Scott Hoover & Kevin Patterson
 

Runners-Up
Joe Delahunty & David Koch

Flight Winners

HOGAN
 
1ST Place – 26 points
S. Alexander - Tecklenburg   
 
2ND Place – 24 points
M. Wininger – Daly
 
 
PALMER
 
1st Place – 26 points
Mi. Zabonik – Logue
 
2nd Place – 24 points
Thomas - Dillon

SNEAD

1ST Place – 26 points
Patterson - Hoover
 
2nd Place – 24.5 points
Day - Rolwing
 
 
NICKLAUS
 
1st Place – 25 points
Fletcher - Frederick
 
2nd Place – 24.5 points
S. Beachy – White


 JONES
 
1ST Place – 24.5 points
Willis - Anderson
 
2nd Place – 24 points
D. Thompson – Donohue
Cotter – Newman
 
 
PLAYER
 
1st Place – 25 points
Kaufman – Rotonda
 
2nd Place – 23.5 points
Korpieski - Curran
 
 
WATSON
 
1ST Place – 24* points
Koch – Delahunty
 
2nd Place – 24 points
Footer - Peterson        
 
 
CRENSHAW
 
1st Place – 25.5* points
Dixon - Stapleton
 
2nd Place – 25.5 points
Berk - Griffin
 
_____________________________
 

PGA Championship

Friday, May 19, 2023
 
 
1ST Place – Score 70-65
KONDRATICK - CA. SITH
 
2ND Place
HOOVER – NESMITH 71-69
PELLEGRENE – FOX 69-71
FOOTE – KOEPKA 73-67
D.PARSONS – KATAYAMA 75-65
 
6TH Place
VALENTINE – SVENSSON 68-73
RAMAH – SPIETH 72-69
 
8TH Place – Score 70-72
DIXON – MATSUYAMA
 
9TH Place
COTTER – DAVID 78-65
B. PARSONS – HERBERT 73-70


______________________________


Spring Shamble

Saturday, April 29, 2023
 
1 Gross and 1 Net Team Score


1st Place – Score 128

J.BAUMANN / MARTIN / CAMPBELL / BLANCHARD
 

T-2nd Place – Score 129

FURROW / FURROW / HOLLAND / HANCE

 
T-2nd Place – Score 129

COOPERRIDER / ZIMMERER / DONAHUE / BELLOFATTO

 
T-4th Place – Score 131

LASLO / FREDERICK / FLETCHER / TEDROW

 
T-4th Place – Score 131

SCHULTZ / SCHOBELOCK / HILL / CHATFIELD

 
T-4th Place – Score 131

WIRE / WALTON / PETERSON / REEF

 
T-4th Place – Score 131

HESS / SHAW / EVANS / HARVEY


______________________________


Black Ball Event

April 15, 2023
 
1st Place – Score 127
 WALTON
WIRE
ZIMMERER
BELLOFATTO
 
2nd Place – Score 129
HOLLAND
KONDRATICK
KRAMER
SNODDY
 
3rd Place – Score 133
 K. WININGER
MARTIN
DELAHUNTY
LOGUE
 

______________________________

Masters

Saturday, April 8, 2023
 
1ST Place – Score 140
PAVLIK-72 & YOUNG-68
 
2ND Place – Score 144
J.BAUMANN-77 & THEEGALA-67
 
3RD Place – Score 145
GRIVEAS-80 & MICKELSON-65
 
T-4TH Place – Score 146
M.THOMPSON-74 & KIM-72
BURKS-80 & SPIETH-66
 
6TH Place – Score 147
TEDROW-75 & IM-72
 
7TH Place – Score 148
MARTIN-79 & RAHM-69
 
T-8TH Place – Score 149
MI.ZABONIK-74 & KOEPKA-75
HILL-78 & KIRK-71
DEVOL-77 & FINAU-72
BELL-77 & WOODLAND-72





______________________________


2022 Tournament Results

 

Chili Scramble
~ Kyle’s Revenge ~

Saturday, October 15, 2022
 
T-1st Place – Score 58
PARSONS-PARSONS-NEWMAN-THORNE
COOPERRIDER-MA.ZABONIK-DONAHUE-WALTON
 
3rd  Place – Score 59
DILLON-HUNTER-THOMAS-WALDERS
 
T-4th Place – Score 60
KUREK-TEDROW-KUHLMAN-DAVIS
LEMENCHICK-SPENCER-POHLMAN-RHODES
COZMYK-SHOOK-EAKIN-WHITE
KERNS-HYERS-KUHL-MYERS
 
8th Place – Score 62
FREDERICK-FLETCHER-THOMPSON-SUTTON
 
Team Skins Game
Hole #18 – Score of 3
HAAS-HALL-ROLWING-WHITAKER
 

2022 Chili Cook-Off


Champion
Rob Dewolf – Chili #1

Runner-Up
Shawn Beachy  - Chili #3
 

Beat the Staff Bet

Staff Net Score: 65
STILLY-SADLER-SISLER-C.BROWN


___________________



Rattlesnake Cup

Saturday, October 8, 2022 -
Sunday, October 9, 2022


2022 Champions
The Rattlers


Rattler Captains
Mike Stills & Kyle Frederick

Bob Parsons - Randy Blaha - Ryan Beachy - Jim Martin - Dave Baumann
Todd Willis - Kevin Patterson - Shawn Beachy - David Koch - Jim Thomas
Chuck Bellofatto - John Logue - Keith Wire - Jim Baumann - Chuck Walton
Joe Delahunty - RG Peterson - Mike Bradford
 
 
 Diamondback Captains
Phil Sisler & Jeff Sadler

Matt Wininger - Marty Zabonik - Demaree Parsons - Greg Ramah
Kent Wininger - Bob Fletcher - Pat Donahue - Dan White - Scott Hoover
Matt Cotter - Matt Thompson - Bill Anderson - Dave Silvia - John Stenger
Ross Henze - Tim Newman - Mike Dixon - Vijay Gopal

___________________


Women's Old Pal Champions

Melissa Beachy & Barb Schaffner


____________________

Men's Old Pal Championship

 Champions
Todd Sutton & Pat Donahue

Runners-Up
Tim Sokol & Nick Valentine


___________________



Men's Club Championship

 Club Champion
Matt Cooperrider

Runner-Up
Kevin Thorne


___________________

Solheim Cup

 Team Europe - 30.5 pts
Marsha Abbott, Captain
Louann Johnson
Jody Kyre
Donna Hanly
Joy Cooper
 
Team USA - 23.5 pts
Melissa Beach, Captain
Terrie Thompson
Bridget Pearson
Barb Schaffner
Angie Ward
 
 

___________________

Senior Club Championship

 
Men’s Senior Club Champion
Steve Laslo defeated Greg Ramah
 
Super Senior Club Champion
John Milliken defeated Dave Donohue
 
Flight Champions
 
First Flight
Clint Bankes defeated Jim Kurek
 
Second Flight
Kevin Scheiderer defeated Chuck Bellofatto
 
Third Flight
Dave Baumann defeated Chris Brooks
 
Fourth Flight
Gary Mroz defeated Rob Foote
 
Fifth Flight
Matt Cotter defeated John Logue
 
Sixth Flight
Tim Newman defeated Rick Olson
 
Seventh Flight
Curtis Burgess defeated Justin Sadler

_______________________

Women's Invitational

Sunday, August 14, 2022

1st Place - Score 134
Anne McGhee
Annette Jenkins
Aileen Burke
Kaiya LaLonde
 
2nd Place - Score 137
Louann Johnson
Jeannie Whiting
Amy Norman
Trish Purcell
 
3rd Place - Score 138
Marsha Abbott
Lindsay Snyder
Jody Kyre
Natalie Thomas

___________________

Men's Member Member Championship

Saturday, August 6, 2022 - 
Sunday, August 7, 2022

Champions
Chris Brooks & Cole Brooks
 
Runners-Up
Kevin Scheiderer & John Logue


___________________


Women's Championship

Saturday, July 23, 2022

2022 WOMEN'S
CLUB CHAMPION
 TERRIE THOMPSON 
95 
 
LOW NET CHAMPIONS
DONNA HANLY 74
ANNE MCGHEE 74
 
LOW PUTTS CHAMPION
MELISSA BEACHY 
30 
 
SPECIAL EVENTS
 
CLOSEST TO PIN #7
MELISSA BEACHY
 
LONGEST DRIVE #6
TERRIE THOMPSON
ANNE MCGHEE
 
CLOSEST TO PIN #17
SANDRA BASH



___________________


Women’s
Member – Member
Championship

Saturday, July 9, 2022

Champions
Joy Cooper
Bridget Pearson
 

Runner's Up
Jody Kyre
Marsha Abbott
 
Closest-To-The-Pin
Hole #2
Marsha Abbott
Hole #7
Bridget Pearson
Hole #12
Donna Hanly
Hole #17
Melissa Beachy
___________________

Independence Day

Monday, July 4, 2022

1st Place – 81 Points
E. Henze & P. Henze

2nd Place – 78 Points
B. Snoddy & S. Laslo

3rd Place – 75 Points
A. Harmon & G. Ramah

4th Place – 72 Points
C. Stapleton & M. Dixon

T-5th Place – 70 Points
B. Fletcher & K. Frederick
Jus. Sadler & R. Henze

T-7th Place – 69 Points
D. White & R. Von Clausberg
P. Henze & T. Henze
C. Faulkner & J. Thomas

___________________
 

Men’s Member-Guest
Invitational

Friday, June 24, 2022 –
Saturday, June 25, 2022

Champions
Mike Bradford & Alex Moore
 
Runners-Up
Todd Willis & John Gallagher

Flight Results

Augusta
Champions - Furrow & Stoneroook
Runners-Up - S.Alexander & Hill

Pine Valley
Champions - Frederick & Kotterman
Runners-Up – Tedrow & Kuhlman

Cypress Point
Champions - D.Thompson & Mogilski
Runners-Up - Blaha & Watson

Shinnecock
Champions - Bash & Tanner
Runners-Up - Beachy & Leemaster

Merion
Champions - Willis & Gallagher
Runners-Up - Burks & Burks

Oakmont
Champions - Berzow & Seigel
Runners-Up - Cotter & Kenny

Pebble Beach
Champions - Bradford & Moore
Runners-Up - Donohue & Roths

Winged Foot
Champions - Griffin & Everhart
Runners- Up - Logue & Nye

Fishers Island
Champions - McGhee & McGhee
Runners-Up - Daily & Proos
Runners-Up - Delahunty & Yanulavich

Sand Hills
Champions - Gopal & Gay
Runners-Up - Hill & Reed
 
Practice Round Results

Thursday, June 23, 2022

1st Place - Score 62
Burgess & Rios
Delahunty & Yanulavich
Sutton & Bowman

4th Place - Score 63
Stentz & McCauley

5th Place - Score 64
Tedrow & Kuhlman
Hoover & Polansky
Bellofatto & Sbrochi

8th Place - Score 65
Burks & Burks
Donahue & Linkhart
Lemke & Strauser
Koch & Henry
Logue & Nye
Pellegreene & Hawley
 
___________________

US Open

Saturday, June 18, 2022

T-1st Place – Score 138
Lohnes – Morikawa
D.Thompson – Mcilroy

3rd Place – Score 139
Stenger – Mccarthy

4th Place – Score 141
Bellofatto – Daffue
Kuhl – Vick

6th Place – Score 143
J.Thomas – Schaffele
Kramer – Matsuyama

8th Place – Score 144
Chatfield - Scheffler
B.Parsons – Gotterup

T-10th Place – Score 145
Dillon – Woodland
Ma.Zabonik - Johnson
Hopkins – Power
B.Smith – Naegel
Fletcher - Wise
 
_____________________
 

Memorial Day

Monday, May 30, 2022

T-1st Place – Score 61
Baumann – Baumann
Feuer – Donohue
Maxwell – Beran

T-4th Place – Score 62
Sadler – Sadler
D.Thompson – Foote

T-6th Place – Score 63
Silvia – Blanchard
Kramer – Groves
T.Thompson – Foote

T-9th Place – Score 64
Berk – Thomas
Kurek – Berzow
Haas – Hall
 
_____________________
 

PGA Championship

Saturday, May 21, 2022

1st Place - Score 139
D.Thompson-71 / Hatton-68

T-2nd Place - Score 140
B.Parsons-72 / McIllroy-68
Logue-67 / Ancer-73
Hoover-72 / Leishman-68
Kramer-72 / Finau-68

T-6th Place - Score 141
Foote-70 / Zalatoris-71
Dyer-74 / Thomas-67
Lemke-70 / Niemann-71
Cotter-73 / Kirk-68

T-10th Place - Score 142
Coen-72 / Schauffele-70
R.Blaha-70 / Varner-72
R.Henze-74 / Gooch-68
Gopal-72 / Weisberger-70
_____________________

Two-Man Match Play Championship

Saturday, May 14, 2022 –
Sunday, May 15, 2022


Overall Champions
Bob Fletcher & Kyle Frederick
 
Runners-Up
Vijay Gopal & Greg Ramah

FLIGHT RESULTS

Augusta Flight

1st Place – Wininger & Daly - 26

2nd Place – Parsons & Parsons - 25

Pine Valley

1st Place – Martin & Scheiderer - 29.5

2nd Place – Wininger & Solomon - 23

Cypress Point

1st Place – Fletcher & Frederick - 26.5

2nd Place – Zimmerer & Donahue - 23.5

Shinnecock

1st Place – Fee & Ferguson - 29

2nd Place – Day & Rowling - 24

Merion

1st Place – Anderson & Willis - 29

2nd Place – Kerns & Kuhl - 22.5

Oakmont

1st Place – Gopal & Ramah - 30.5

2nd Place – Newman & Stenger - 26

Pebble Beach

1st Place – Brame & Burbick - 27.5

2nd Place – Laderach & Pellegrene - 27

Winged Foot

1st Place – Bell & Dyer - 27.5

2nd Place – Berk & Griffin - 24.5
_____________________

Spring Shamble

Saturday, April 30, 2022

1st Place – Score 122
Holland-Hance-Furrow-Furrow

2nd Place – Score 124
Baumann-Baumann-Martin-Blanchard

3rd Place – Score 126
Sutton-Thompson-Parsons-Parsons

4th Place – Score 127
Zimmerer-Walton-Bellofatto-Donahue

5th Place – Score 128
Meltzer-Chaddock-J.Sadler-Henze

6th Place – Score 130
Blaha-S.Blaha-Smith-Gopal

T-7th Place – Score 131
Paskievitch-Haas-Hall-Bergman
Brightman-Well-Dillon-Santilli
_____________________

Blackball Event

April 16, 2022

1st Place – Score 68
Sutton – Thompson – Parsons – Parsons

T-2nd Place – Score 71
Cooperrider – Pavlik – Zimmerer – Donahue

T-2nd Place – Score 71
Henze – Henze – Sadler – Chaddock
 
_____________________

Masters Event

Sunday, April 10, 2022

T-1ST Place – Score 144
Pavlick 73 - Scheffler 71
Silvia 75 - Lowry 69
O’Neil 74 - Conners 70 
 
T-4TH Place – Score 145
Hoover 74 - Gooch 71
Bash 74 - Cantlay 71
 
T-6TH Place – Score 146
Foote 72 – Fitzpatrick 74
Wire 79 - Zalatoris 67
Bellofatto 75 - Higgs 71
R.Blaha 77 – Macintrye 69

2021 Tournament Results

2021 Chili Scramble

**Kyle’s Revenge**

 Saturday, October 23, 2021

 

T-1st Place – Score 57
PARSONS / PARSONS / THORNE / ZIMMERER

T-1st Place – Score 57
ARNHOLT / MCGHEE / HOOVER / HOOVER

3RD Place – Score 58
FLETCHER / FREDERICK / SUTTON / THOMPSON

 

T-4TH Place – Score 59
WINNINGER / WINNINGER / PATTERSON / BRIGHTMAN

           

T-4TH Place – Score 59
MA.ZABONIK / WOLF / RANDALL / DISTEFANO

T-4TH Place – Score 59
KERNS / KUHL / HYERS / DEBELLIS


T-4TH Place – Score 59
SOKOL / SOKOL / LINDHOLM / LINDHOLM

T-4TH Place – Score 59
CONNELL / CONNELL / CONNELL / SEBERT

T-4TH Place – Score 59
STUCKEY / ENLUND / WISE / GLASS

T-4TH Place – Score 59
BLAHA / WATSON / NASH / BLAHA

Chili Cook-Off  Champion

 Shawn Beachy - Chili #3

 
Chili Cook-Off Runner-Up

Butch Chatfield   Chili #2

 

Rattlesnake Ridge Staff Bet

 Staff Score Net 56

Stilly-Sadler-Sisler-C.Brown

______________________

Senior Club Champion

Steve Laslo

______________________

 

Rattlesnake Cup
Friday, October 1, 2021 -
Sunday, October 3, 2021

2021 Champions
The Rattlers -


Captains
MIKE STILLS & KYLE FREDERICK

RUSTY JUSTUS, DREW COEN, KENT WININGER,
BOB PARSONS, DEMAREE PARSONS, MARK ZIMMERER,
BOB FLETCHER, CHUCK BELLOFATTO, JIM THOMAS,
TODD SUTTON, JIM MARTIN, KEVIN PATTERSON, KEITH WIRE,
SCOTT HOOVER, DAVE SILVIA, STEVE HIDDLESTON,
CHUCK WALTON, VIJAY GOPAL

Team Diamondbacks

Captains
PHIL SISLER & JEFF SADLER

MATT WININGER, MARTY ZABONIK, GREG RAMAH,
RANDY BLAHA, MATT THOMPSON, DAN WHITE,
DAVE BAUMANN, PAT DONAHUE, GARY MROZ,
RICHARD BASH, MATT COTTER, JIM BAUMANN,
JOHN LOGUE, JOHN STENGER, MIKE DIXON,
RG PETERSON, KEVIN SCHEIDERER, MIKE ZABONIK
 

______________________

Women’s Old Pal Championship

Champions

Sandra Bash & Melissa Beachy

Runners-Up
Jody Kyre & Anne McGhee

______________________
 

Men’s Old Pal Championship

Champions

Bob Parsons & Demaree Parsons

Runners-Up
Dave Duncan & Mike Bussard

______________________

Labor Day Event

Monday, September 6, 2021


1st Place – Score -10
McDonald-Coen-Willis-M.Wininger

 

T-2nd Place – Score -9
Ma. Zabonik-D.Parsons-Pavlik-Brooks
White-VonClausburg-Ferguson-Anderson

D.Cooper-J.Cooper-R.Bash-S.Bash


5th Place – Score -8
R.Blaha-Kurek-Harmon-Griveas

______________________

 

Solheim Cup
Thursday, September 2, 2021


USA 31
Louann Johnson
Sandra Bash
Terrie Thompson
Barb Schaffner
Francine Chiancone
Joy Cooper
Angie Ward
Kathy Williamson


EUROPE 41

Melissa Beachy
Beth Townley
Jody Kyre
Donna Hanly
Bridget Pearson
Linda Siders
Annette Jenkins
Anne McGhee

______________________

 

Women’s Guest Day

 Sunday, August 15, 2021

Champions

Anne McGhee
Annette Jenkins
Kaiya LaLonde
Aileen Burke

 

2nd Place
Terrie Thompson
Amy Overbaugh
Susan Bond
Stephanie Reeb

3rd Place
Sandra Bash
Brenda Carsey
Cathy Green
Amy Norman

 

______________________

 

Men's Member-Member Championship
August 7 & 8, 2021

2021 Champions

Joe & Jon Pellegrene

 

2021 Runners-Up
Demaree & Bob Parsons

 

______________________

Women's Club Championship

Women’s Club Champion

Marsha Abbott

 

Runner-Up

Sandra Bash

 

Women’s Net Champion

Terrie Thompson

 

Runner-Up

Sandra Bash

______________________

 

The Open Championship
Sunday, July 18, 2021

 

1ST  Place – Score 133
BELLOFATTO - 68
& DE CHAMBEUA - 65

 

2ND Place – Score 137
MA.ZABONIK – 76
& GARCIA – 66

 

T-3RD Place – Score 138
M.ZABONIK – 70
& POULTER - 68


WINCE – 72
& RAHM – 66

 

DIXON – 67
& TRINGALE – 71

 

KUHL – 67
KOKRAK – 71

 

7TH Place – Score 139
GAREE – 73
SPIETH - 66

 

______________________

Women’s
Member-Member
Championship
Saturday, July 10, 2021


Champions
Donna Hanly - Barb Schaffner
Score 29-20-20 = 69

Runners-Up
(Playoff Best Ball Score)
Melissa Beachy - Louann Johnson
Score 29-22-21 = 72

Sandra Bash - Terrie Thompson
25-22-25 = 72

 

_____________________________________________

 

4th of July
Team Stableford

1st Place – 87 Pts
D. Thompson & T. Thompson

2nd Place – 82 Pts.
Hoover & Willis

3rd Place – 78 Pts.
Laderach & R. Alexander

4th Place – 71 Pts.
Dixon & Stapleton

5th Place – 70 Pts.
Naumuk & Stapleton

6th Place – 67 Pts.
J. Thomas & Berk

7th Place – 66 Pts.
J. Arnholt & T. Arnholt

8th Place – 65 Pts.
M. Sutton & Rogers

_____________________________________________

Men's Invitational
June 25-26, 2021

 
Overall Champions

Todd Willis & John Gallagher
 

Runners-Up
Greg Ramah & Tom Coughlin

Flight Champions

Augusta
Pat Donahue & Greg Schreiber

Pine Valley
Bob Fletcher & Michael Cunningham

Cypress Point
Dale Laderach & Todd Laderach

Shinnecock
David Tedrow & Mike Tinajero

Merion
Todd Willis & John Gallagher

Oakmont
Scott Hoover & Josh Rupright

Pebble Beach
Mark Hurt & Ron Konrad

Winged Foot
Joe Delahunty & Robert Yanulavich

Fishers Island
Tim McGhee & Scott McGhee

Sand Hills
Eric Snedecor & Patrick Byler

_____________________________________________

 

US Open Event
June 19, 2021

 

1st Place – Score 136
A.Masturzo 68 & Migliozzi 68


2nd Place – Score 138
Laslo 70 & Matsuyama 68 


3rd Place – Score 139
Donahue 68 & Ormsby 71


4th Place – Score 140

White 73 & Grace 67


T-5th Place – Score 143
Hoover 73 & Schwartzel 70
Kramer 74 & Koepka 69

Fletcher 72 & F.Molinari 71

_____________________________________________

Memorial Day Event

Monday, May 31, 2021

1st Place – Score 61
Jeff Kramer & Alan Berzow


2nd Place – Score 62

Thomas Hill & Butch Chatfield
 

T-3rd Place – Score 63
Dan White & Rick Von Clausberg
Tim & Austin Masturzo

 

T-5th Place – Score 64
Randy Blaha & Vijay Gopal

JR. Pine & Byron Snoddy

 

T-7th Place – Score 65
Kent & Matt Wininger

Dave Silvia & Dave Baumann

Shawn & Ryan Beachy

Brain Schultz & Todd Housteau

_____________________________________________

 

PGA Championship

Saturday, May 22, 2021

 

T-1st Place – Score 142
Dyer & Casey
J. Baumann & Hovland
McGhee & Harrington
Laslo & Finau
Ramah & Kim

 

T-6th Place – Score 143

R. Beachy & Day
R. Blaha & Im
Holland & Fowler

T-9th Place – Score 144
Mroz & Simpson
Donahue & Cantlay
D. Baumann & Lowery

 _____________________________________________

 

Two-Man Match Play Championship

Saturday, May 15, 2021 -
Sunday, May 16, 2021

Overall Champions

Bob Fletcher & Kyle Frederick

Runners-Up

Dave Donohue & Mike Bradford

Augusta Flight

1st Place – 26.5pts

Matt Wininger   & Kent Wininger

2nd Place – 26.5pts
David Tedrow & Jon Furrow

Pine Valley Flight

1st Place – 26pts
Kevin Scheiderer & Jim Martin

 

2nd Place – 25.5pts

Rusty Justus & Todd Willis

 

Cypress Point Flight

 

1st Place – 25.5pts
Alan Berzow & Jim Kurek

 

2nd Place – 23pts
Mike Zabonik & John Logue

 

Shinnecock Flight

 

1st Place – 26pts

Bob Fletcher & Kyle Frederick

 

2nd Place – 23pts

Matt Thompson & Todd Sutton

 

Merion Flight

 

1st Place – 26.5pts

Randy Blaha & Tom Watson

 

2nd Place – 25pts

RG Peterson & Marty Zabonik

 

Oakmont Flight

 

1st Place – 26pts
Joe Delahunty & David Koch

 

2nd Place – 25.5pts

Chris Devol & Ken Garee

 

 Pebble Beach Flight

 

1st Place – 25pts
Dave Donohue & Mike Bradford

 

2nd Place – 25pts
Joe Pellegrene & Dale Laderach

 

Winged Foot Flight

1st Place – 24pts
Butch Chatfield & Peter Rygiel

 

T-2nd Place – 23pts

Max Brown & John Milliken

Brian Bell & Terry Dyer

 

 _____________________________________________

Spring Shamble

Saturday, May 1, 2021

 

1st Place – Score 123
Bob Parsons
Demaree Parsons
Matt Thompson

Todd Sutton

 

2nd Place – Score 125
Mike Zabonik
Marty Zabonik

John Logue
Kevin Scheiderer

3rd Place – Score 126
Andrew Bursch
Jason Bailey
Brian Abbott
Jeff Francisco

 

T-4th Place – Score 131
Brian Stentz
Mike Burns
Mark Harris
Joe Pellegrene

T-4th Place – Score 131
Pat Donahue
Mark Zimmerer
Chuck Walton
Matt Cooperrider

 

_____________________________________________

 

Blackball Event
Saturday, April 17, 2021

 

T-1st Place – Score 132
Harmon, Ramah, Kurek Gopal

 

T-1st Place – Score 132

D. Thompson, Snoddy, Foote, Kramer

 

3rd  Place – Score 133
Tedrow, Lemke, Burks, Donohue

_____________________________________________

 

Masters Event
Saturday, April 8, 2021

 

1ST Place – Score 138
FLETCHER – 70
HATTON – 68

T-2ND Place – Score 140

HOLLAND – 71
CASEY – 69

 

T-2ND Place – Score 140

WALDERS – 74

RAHM – 66

 

4TH Place – Score 141

J.BAUMANN – 72
REED – 69

 

5TH Place – Score 142

KRAMER – 71

CINK – 71

 

T-6TH Place – Score 143

B.PARSONS – 70

THOMAS – 73

 

T-6TH Place – Score 143

GAREE – 70

FITZPATRICK – 73

 

T-6TH Place – Score 143

FREDERICK – 71

WOODLAND – 72

 

T-6TH Place – Score 143

YOUNG – 73

ANCER – 70

 

_____________________________________________

 

Par 3 Challenge
Saturday, March 27, 2021

 
1st Place – Score 53
Pat Donahue & Mark Zimmerer 


T-2nd Place – Score 54
Bob Parsons & Demaree Parsons
Greg Ramah & Arnie Harmon


4th Place – Score 56

Dave Silvia & Jim Kurek
Scott Funk & Dean Backiewicz

 

_____________________________________________

2021 Irish Open
Saturday, March 20, 2021

 

Gross Results

 

1st Place – Score 268
Scott Alexander
Dave Donohue
Ian Jacobs
Mike Jacobs

Net Results

 

1st Place – Score 247
Matt Thompson
Chris Brooks
Bob Parsons
Tim Newman

2nd Place – Score 248
Dan Thompson
Mike Bradford
Ken Holland
Graig Carlson
 

3rd Place – Score 249
Curtis Burgess
Rob Rios
Mark Marczewski
Rick Sword